DOKUMENTY WYMAGANE DO REJESTRACJI:
1. Dowód osobisty - w przypadku jego braku – inny dokument potwierdzający tożsamość.
2. Świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje lub zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
3. Świadectwa pracy lub świadectwa służby i inne dokumenty niezbędne do ustalenia uprawnień przysługujących na podstawie przepisów ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
4. Jeżeli wystąpiła praca
• w niepełnym wymiarze czasu pracy,
• na umowę zlecenie, na umowę agencyjną lub na inną umowę o świadczenie usług
Zaświadczenie o okresie wykonywania pracy z wyszczególnieniem wynagrodzenia brutto (za każdy przepracowany miesiąc) oraz informacją czy były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.
5. Jeżeli wykonywana była praca na podstawie umowy o pracę nakładczą – zaświadczenie potwierdzające wysokość osiągniętego dochodu za każdy przepracowany miesiąc.
6. W przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy o dzieło – umowa z zamkniętym okresem wykonania pracy lub zaświadczenie potwierdzające okres jej wykonania.
7. Jeżeli świadczone były usługi na podstawie umowy uaktywniającej, należy przedłożyć umowę uaktywniającą oraz zaświadczenie z ZUS o okresie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy uaktywniającej.
8. Jeżeli było pobierane świadczenie z ZUS lub KRUS po zakończeniu pracy np.
• zasiłek chorobowy,
• zasiłek macierzyński,
• zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
• świadczenie rehabilitacyjne,
Należy przedłożyć zaświadczenie z ZUS lub KRUS potwierdzające okres pobierania świadczenia oraz podstawę jego wymiaru a także decyzję ZUS lub KRUS o odmowie prawa do w/w świadczeń jeżeli organ właściwy wydał taką decyzję.
9. Jeżeli była pobierana renta z tytułu niezdolności do pracy lub służby lub renta szkoleniowa należy przedłożyć zaświadczenie z ZUS lub KRUS o okresie pobierania tych świadczeń oraz decyzję ZUS lub KRUS o odmowie prawa do w/w świadczeń jeżeli organ właściwy wydał taką decyzję.
10. W przypadku osób, które nabyły prawo do renty rodzinnej, przy jednoczesnym prawie do renty z tytułu niezdolności do pracy i wybrały pobierania renty rodzinnej wymagane jest odnotowanie tego faktu przez ZUS na zaświadczeniu.
11. Jeżeli było pobierane świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna należy przedłożyć zaświadczenie o wypłacie tych świadczeń.
12. Jeżeli była prowadzona działalność gospodarcza – informacja o wykreśleniu lub zawieszeniu z CEIDG oraz zaświadczenie z ZUS om okresie opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy z podstawą ich wymiaru w rozbiciu na poszczególne miesiące za okres prowadzenia działalności gospodarczej.
13. Książeczka wojskowa lub zaświadczenie z Wojskowej Komendy Uzupełnień w przypadku odbywania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub innych okresów związanych ze służbą wojskową.
14. Jeżeli osoba przebywała w zakładzie karnym, konieczne jest świadectwo zwolnienia, a w przypadku wykonywania tam pracy – zaświadczenie potwierdzające miesięczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczania społeczne i Fundusz Pracy. Postanowienie Sądu o odbywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (jeżeli taka sytuacja ma miejsce).
15. Dokumenty stwierdzające przeciwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli takie posiada.
16. Nr rachunku płatniczego w celu przekazywania przyznanych świadczeń.
17. Osoba niepełnosprawna, przedkłada dokumenty potwierdzające rodzaj i stopień niepełnosprawności.
18. Jeżeli osoba samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko ponieważ jest rozwiedziona, w separacji orzeczonej sądownie, wdową lub wdowcem, małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności powinna przedstawić stosowny dokument potwierdzający powyższy stan. Natomiast w przypadku dziecka niepełnosprawnego do 24 roku życia – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
19. Karta Dużej Rodziny w przypadku jej posiadania.
20. Jeżeli osoba jest posiadaczem nieruchomości rolnej lub jest współmałżonkiem rolnika, należy przedłożyć zaświadczenie z Urzędu Miasta, Urzędu Miasta i Gminy, Urzędu Gminy lub nakaz płatniczy podatku rolnego, a w przypadku podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy w gospodarstwie rolnym jako domownik lub współmałżonek dodatkowo stosowny dokument z KRUS.
21. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, należy przedstawić zaświadczenie lub decyzję z aktualną wysokością renty (status osoby bezrobotnej można uzyskać jeżeli jej wysokość nie przekroczy połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę).
22. Jeżeli osoba jest zarejestrowana w państwie określonym w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. a-d ustawy z dnia 20 marca 2025r o rynku pracy i służbach zatrudnienia i ubiega się o transfer zasiłku z krajów członkowskich Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii, a także Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej należy przedłożyć w/w komplet dokumentów oraz formularz U2.
Wyżej wymienione dokumenty należy traktować jako podstawowe, w szczególnych przypadkach wymagane są dokumenty uzupełniające.
Do rejestracji wymagane są oryginały i kserokopie dokumentów.
Przy ponownej rejestracji, jeżeli nie nastąpiła zmiana w danych przekazanych w trakcie ostatniej rejestracji i tutejszy urząd jest w posiadaniu kserokopii dokumentów – osoba zgłasza się tylko z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości.