Jeżeli straciłeś pracę na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, masz możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym państwie.
Jeżeli nie spełniłeś warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowałeś i powróciłeś do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa w przypadku, gdy:
- ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był spełniony na terenie Polski;
- ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był spełniony w Polsce, ale według kryteriów określonych w art. 11 rozporządzenia 987/2009 - jesteś pracownikiem powracającym i podczas ostatniej pracy za granicą posiadałeś miejsce zamieszkania w Polsce.
W takim przypadku:
- zarejestruj się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego;
- wypełnij informację o przebiegu ubezpieczenia w celu ustalenia prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą wraz załącznikami.
Uwaga!
Zgodnie z art. 221 Ustawy z dnia 12 maja 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (tekst jednolity: Dz. U. z 2025 r., poz. 620) w przypadku udokumentowania przez bezrobotnego okresu uprawniającego do zasiłku po dniu zarejestrowania się w PUP, jednak w okresie posiadania statusu bezrobotnego, prawo do zasiłku przysługuje od dnia udokumentowania tego prawa, tj. od dnia:
- złożenia przez bezrobotnego tzw. dokumentu przenośnego U1;
- złożenia jakiejkolwiek dokumentacji, na podstawie której zagraniczna instytucja właściwa potwierdziła okresy zatrudnienia i ubezpieczenia.
Zgodnie z art. 41 Kodeksu Postępowania Administracyjnego w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swego adresu, a w razie zaniedbania tego obowiązku - doręczenie pisma pod dotychczasowy adres ma skutek prawny.