„Skrócony czas pracy – to się dzieje!”. - Powiatowy Urząd Pracy w Pile

 

 

 

 

Powiatowy Urząd Pracy w Pile realizuje
„Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi”

Aktywizacja zawodowa bezrobotnych wspierana jest ze środków rezerwy Funduszu Pracy będącej w dyspozycji Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Formy wsparcia: 

  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
  • staże.

Zapraszamy do korzystania z w/w form wsparcia i do składania wniosków.

W związku z wejściem w życie od dnia 01.06.2025 r. ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia obowiązują nowe wnioski i kryteria dotyczące form pomocy kierowanych do pracodawców i przedsiębiorców oraz osób bezrobotnych i poszukujących pracy.

Aktualne wnioski i kryteria będą sukcesywnie dodawane do zakładki: Dokumenty do pobrania.


Aktualne nabory:


  • w Urzędzie nie są kserowane przedkładane dokumenty.
    W celu dokonania rejestracji niezbędne jest okazanie - do wglądu - oryginałów dokumentów, które są przez Urząd skanowane. Tym samym nie ma konieczności dostarczania ich kserokopii.


Aktualności:


 „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”.

Print Drukuj

 „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”.

Informujemy, że w dniu 27 czerwca 2025 r. Pani Ministra Agnieszka Dziemianowicz – Bąk ogłosiła nabór na projekty pilotażowe pn. „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”.

Celem naboru jest wypracowanie i przetestowanie modeli skróconego czasu pracy oraz ocena ich wpływu na: zatrudnienie, produktywność, zdrowie pracowników, organizację pracy,
a także możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym pracowników u pracodawców biorących udział w projekcie pilotażowym.

W wyniku pilotażu zostaną opracowane dobre praktyki wdrażania skróconego czasu pracy oraz działania na rzecz jego upowszechniania. Będą one mogły również stanowić podstawę do rozważenia wprowadzenia odpowiednich rozwiązań do porządku prawnego.

W ramach naboru testowane będą modele skrócenia czasu pracy przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia pracowników na poziomie nie niższym niż w chwili przystąpienia do realizacji projektu pilotażowego oraz przy utrzymaniu zatrudnienia.

Podmioty zainteresowane udziałem w pilotażu będą składały dokumenty (wniosek i projekt pilotażowy) elektronicznie poprzez udostępniony przez MRPiPS generator wniosków.

Nabór wniosków w formie elektronicznej rozpocznie się 14 sierpnia 2025 r. i potrwa do 15 września 2025 r. Lista projektów rekomendowanych do realizacji zostanie opublikowana nie później niż 15 października 2025 r.

Wnioski będą rozpatrywane oraz oceniane przez Komisję do spraw oceny projektów pilotażowych, powołaną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odrębnym zarządzeniem.

Wsparcie przewidziane w ramach pilotażu wynosi maksymalnie 1 mln zł dla każdego uczestnika projektu, ale nie więcej niż 20 tys. zł na jednego pracownika. Środki te będzie można wydać zarówno na ekspertyzy związane z wdrożeniem nowych rozwiązań jak i na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych pilotażem.

Dokumenty, czyli wzór wniosku oraz wzór projektu pilotażowego w wersji elektronicznej, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wraz
z informacją o ogłoszeniu naboru pn. „Skrócony Czas Pracy – To Się Dzieje”

 
https://www.gov.pl/web/rodzina/minister-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-oglasza-nabor-na-projekty-pilotazowe-pod-nazwa-skrocony-czas-pracy--to-sie-dzieje

Zgodnie z regulaminem naboru projekty pilotażowe mogą realizować pracodawcy - zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne, takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy. W odniesieniu do pracodawców prywatnych warunkiem jest, że mają to być podmioty, które współpracują z urzędami pracy. Za spełnienie warunku współpracy uznaje się złożenie przez pracodawcę we wniosku deklaracji
o wcześniejszej, bieżącej lub planowanej współpracy. Przez planowaną współpracę
z urzędami pracy rozumie się deklarację przekazywania przez podmiot informacji o wyniku pilotażu do powiatowego urzędu pracy, na terenie którego realizowany będzie projekt pilotażowy. Natomiast przez dotychczasową współpracę z urzędem pracy należy rozumieć np. zgłaszanie ofert pracy do bazy ofert pracy (ePraca), realizację usług, instrumentów rynku pracy, form pomocy realizowanych przez urząd pracy, współpracę w zakresie Krajowego Funduszu Szkoleniowego lub w zakresie realizacji projektów EFS/EFS+.

Pytania dotyczące naboru należy przesłać na adres e-mail: scp@mrpips.gov.pl.

Informacje o publikacji dokumentu